Ugrás: Rendezés joga - Munkálatok - Megnyitó - Médiafalu - Olimpiai láng
Rendezés joga
2007 júliusában Guatemalavárosban eldőlt, hogy az oroszországi Szocsi rendezheti a 2014-es téli olimpiát. Putyin elnök ígéretei, a makettek, és a több milliárdos tervek meggyőzték a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) tagjait, hogy az oroszok szinte a nulláról indulva hét év alatt képesek lesznek mindent megépíteni.A szavazáson az oroszok az osztrák Salzburgot és a dél-koreai Pjongcsangot előzték meg.
Munkálatok
Az oroszokra hatalmas munka várt és vár , hiszen jelenleg (2007) csak a nyitó és záró ünnepségeknek otthont adó nyitott stadion áll készen, igaz ez is felújításra szorul. A koncepció hasonlít a 2010-es kanadai olimpiához. Itt is a központban (Szocsi) rendezik a fedett versenyeket, míg a havas számokat a 45 percre található Krasznaja Polana település közelében. Ez valamivel jobbnak tűnik, hiszen Kanadában legalább másfél órát kell utazni a két helyszín között.
Ha a tervek megvalósulnak Krasznaja Polana környéke lesz a világ legmodernebb síkörzete, több modern síközponttal. Kanadaiak tervezik és építik meg az alpesi versenyeknek otthont adó, a falutól hat kilométerre felépülő Rosa Khutor síterepét. Összesen 40 sípályát fognak építeni, 15 liftet (ebből 3 kabinos, négy darab hatszemélyes és két négyszemélyes ülőlift).
"Biztosak vagyunk abban, hogy képesek leszünk a sportinfrastruktúra kialakítását befejezni idén - közölte a munkálatok felügyeletével megbízott Dmitrij Kozak orosz miniszterelnök-helyettes, amikor Vlagyimir Putyin kormányfővel találkozott kedden.
A hegyvidéki létesítmények már tavaly elkészültek, a tengerparti létesítményeket pedig legkésőbb idén befejezzük" - tette hozzá. Kozak szakértői becslésekre hivatkozva arról is beszámolt a miniszterelnöknek, hogy az előkészületek 70 százalékát már megtették.
A szervezőbizottság 19 hazai és nemzetközi versenyt tervez rendezni a létesítmények tesztelése céljából. Putyin kiemelte a minőség ellenőrzésének fontosságát, mert mint utalt rá, az olimpiai sportcsarnokokat és versenypályákat évtizedekig szeretnék használni a játékok után.
Visszafogottabb megnyitó lesz
A londoninál visszafogottabb és rövidebb megnyitót terveznek a 2014-es szocsi téli olimpia szervezői.
Dmitrij Medvegyev kormányfő szerint kevesebb zenére és több effektre lesz szükség.
"Téli olimpiáról beszélünk, ahol lehetetlen ilyen hosszú ideig a szabadban ülni" - idézte a politikust Ria Novosztyi állami hírügynökség. "Olyan ünnepséget tervezünk, amely játékos formában mutatja be a világ legnagyobb országának, Oroszországnak a szépségeit."
Médiafalu
Ilyen lesz a médiafalu az Olimpiai Park bejáratánál
Javában zajlanak az építkezések a 2014-es téli olimpia helyszínén az oroszországi Szocsiban. Az Olimpiai Park bejáratánál épül a média falu. A projekt kezdetén több hónapot vett igénybe csak a talaj előkészítése. Csak ezen az építkezésen 1500 munkás dolgozik éjjel nappal. A médiafalu központi épülete 2013-ban készül el. Ebből az épületből fogják sugározni a sportközvetítéseket a világ minden tájára, de az újságírókat is itt szállásolják el több mint 4200 szobás 3 csillagos szállodában. Az olimpia után a régió legnagyobb bevásárlóközpontjává alakítják az épületet.
Olimpiai láng
Minden idők legnagyobb szabású fáklyaváltóján dolgoznak - közölte Dmitrij Csernyisenko, a szervezőbizottság elnöke kedden. Ennek során az ötkarikás jelkép többek között a Nemzetközi Űrállomásra (IIS), továbbá Oroszország legmagasabb csúcsára, az 5642 méteres Elbruszra is "ellátogat".
A láng 2013. október 7-én érkezik meg Athénból Moszkvába, majd az onnan 9000 km-re található Vlagyivosztokba utaztatják. A 2014. február 7-én kezdődő játékokig hátralévő 123 napban aztán 40 ezer km-es útja során végigjárja az egész orosz föderációt.
"Ez megfelel az Egyenlítő hosszának, és nem tudom elképzelni, hogy valaha túlszárnyalják ezt a teljesítményt" - mondta Csernyisenko, hozzátéve: a fáklya a tervek szerint éppen 2014 településen halad majd át, és 30 ezer önkéntes vesz részt a stafétában.
Oldal tetejére
|